Specjalistyczny Gabinet Ginekologiczny


dr Jerzy Piechnik, Warszawa


ANTYKONCEPCJA

Antykoncepcja to zbiór metod i środków służących do zapobiegania powstania ciąży, które można podzielić na różne grupy uwzględniając drogi podania oraz czas i sposób działania.


Środki hormonalne mogą być aplikowane w postaci tabletek, pierścieni dopochwowych, plastrów transdermalnych oraz w antykoncepcji długoterminowej wkładki wewnątrzmaciczne i implanty podskórne.

Istnieje również pojęcie antykoncepcji awaryjnej tzw. antykoncepcja post coitus (po stosunku), która również jest metodą hormonalną polegającą na podaniu do 72 godzin od zdarzenia, tabletki zawierającej dużą dawkę hormonu.

Pigułki antykoncepcyjne


Pigułki antykoncepcyjne złożone zawierają dwa rodzaje hormonów: estrogeny i gestageny, a preparaty jednoskładnikowe zawierają tylko gestagen. Na rynku istnieje cała masa przeróżnych preparatów niewiele różniących jest składem, natomiast różnią się głownie ceną. Firmy farmaceutyczne prześcigują się w ich promowaniu.

Plastry antykoncepcyjne


Plastry antykoncepcyjne naklejona są na skórę raz w tygodniu, trzy plastry w ciągu jednego cyklu. Hormony uwalniane w systemie transdermalnym podlegają innej dystrubucji w organizmie niż w antykoncepcji doustnej, ponieważ omijają krążenie wątrobowe. Ten fakt ma znaczenie w przypadku niektórych przeciwwskazań do antykoncepcji hormonalnej.

Wkładki wewnątrzmaciczne


Wkładka wewnątrzmaciczna może mieć nawinięty na ramieniu długim drucik miedziany lub zawierać w tym ramieniu zbiornik z hormonem. Uwalniane jony miedzy wzmacniają efekt antykoncepcyjny, podobnie jak gestagen we wkładce hormonalnej. Zaletą wkładki hormonalnej jest działanie zmniejszające obfitość miesiączek, wadą jest jej cena.

Wkładka z drucikiem miedzianym

 

Wkładka ze zbiornikiem hormonalnym

Na polskim rynku istnieją trzy wkładki hormonalne: Mirena, Jaydess i Levosert, które zakładane są na 3 do 5 lat. Wkładki miedziane są dziesięciokrotnie tańsze i mają dłuższy czas działania antykoncepcyjnego np. wkładka TT 380 Active może być zakładana nawet na 10 lat.

Bez względu na rodzaj wkładki zakładamy je w pierwszych dniach miesiączki, kiedy kanał szyjki macicy jest najszerszy, co umożliwia bezbolesne wprowadzenie aplikatura.

Pierścienie dopochwowe


Dopochwowy pierścień antykoncepcyjny NuvaRing zawiera hormon gestagenny, który wchłania się przez śluzówkę pochwy. Wymiana pierścienia następuje raz w miesiącu.

Implanty


W Polsce dostępny jest implanon NXT, zawierający pręcik z etonogestrelem. Implant zakładany jest podskórnie po wewnętrznej stronie ramienia, nie dominującego ( u praworęcznych ramie lewe) w znieczuleniu miejscowym. Czas antykoncepcji wynosi trzy lata, po tym okresie należy go usunąć. Cena założenia implantu wynosi około 1200-1500 zł.

Implant antykoncepcyjny

Implanty działają na trzy sposoby: hamują owulacje, zagęszczają śluz szyjkowy, który tworzy nieprzepuszczalną dla plemników barierę oraz hamują cykliczne dojrzewanie endometrium (błony śluzowej jamy macicy) prowadzące do jej zaniku.

Ponieważ implanty zawierają jedynie progestagen mogą być stosowane u kobiet, u których występują przeciwwskazania do przyjmowania preparatów zawierających estrogeny (palenie papierosów, karmienie piersią). Są alternatywą dla wkładki wewnątrzmacicznej u kobiet które nie rodziły, ponieważ wprowadzenie aplikatora z wkładką może być u nich problematyczne z powodu wąskiego kanału szyjki macicy.

Opisane powyżej wszystkie metody antykoncepcyjne są dostępne w moim gabinecie.

Specjalistyczny
Gabinet Ginekologiczny

  • Diagnostyka USG
  • Kolposkopia
  • KTG
  • Hipnoza terapeutyczna

Adres
gabinetu

Godziny
otwarcia

  • wtorek
    godz. 17.00 - 18.00
  • czwartek
    godz. 17.00 - 18.00